مقایسه تزریق ژل و بوتاکس

مقایسه تزریق ژل و بوتاکس

بوتاکس و ژل دو روش کاملا متفاوت برای جوانسازی پوست هستند. این روش ها عموما به روش های غیر جراحی معروف بوده و باعث می شوند خطوط و چین و چروک های قسمت های مختلف صورت از بین برود. البته هر دو روش یک نقطه مشترک دارند آن هم درمان چین و چروک ها و مشکلات پوستی است. ولی شیوه عمل و مواد مورد استفاده در آنها متفاوت می باشد. به دلیل نتیجه مشابهی که استفاده از پرکننده های پوست و بوتولینوم توکسین دارد گاهی افراد عادی این روش ها را با هم یکسان می دانند در حالیکه تزریق بوتاکس و ژل تفاوت های مهمی با هم دارند.

 

بوتاکس چیست ؟

نام رایج و آشنای ماده بوتولینوم توکسین، بوتاکس است. این ماده خطوط اخم و چین و چروک اطراف چشم و لب ها و بینی را از بین برده و حالت طبیعی صورت را هم حفظ می کند. یعنی اگر تزریق به درستی صورت گیرد فرد می تواند بخندد، اخم کند بدون آنکه حالت صورت شکل طبیعی خود را از دست بدهد. استفاده از این ماده علاوه بر درمان چین و چروک ها برای درمان بیماریهایی مانند بلفاروپاسم و استرابیسم و دیستونی ماهیچه هم رواج دارد.

 

ژل  یا پر کننده های صورت چیست؟

ژل ها یا پر کننده صورت را پر کننده های پوست هم می گویند. این ماده یکی از مواد بسیار رایج برای رفع چین و چروک بوده و نتایج خوبی هم به همراه داشته است. پر کننده های پوست مانند بوتولینوم توکسین نشانه های پیری را در صورت از بین برده و جوانسازی را انجام می دهند. به همین دلیل است که عموما این دو ماده و روش درمانی آنها با هم اشتباه گرفته می شود.

 

تفاوت ژل و بوتاکس در چیست؟

مهمترین تفاوت این دو ماده در نحوه عملکرد آنها است. به طوریکه بوتولینوم توکسین فعالیت ماهیچه های صورت را اصلاح کرده تا باعث ایجاد چین و چروک نشوند در مقابل ژل ها قسمت هایی از پوست را که دچار چین و چروک شده اند پر کرده و چین و چروک را از بین می برند و در نتیجه کلاژن ها به تولید بیشتر تحریک می شوند. همانطور که می دانید کاهش تولید کلاژن در پوست باعث ایجاد چین و چروک می شود و افزایش تولید آن فرایند پیر شدن پوست را کند خواهد کرد. در واقع تفاوت اصلی پر کننده های پوست و بوتاکس در این است که ژل ها ماهیچه های صورت را شل نکرده و در واقع حجم زیر پوست را افزایش می دهند و با استفاده از این شیوه چین و چروک از بین می رود و در مقابل بوتولینوم توکسین ماهیچه های صورت را شل می کنند.

 

با توجه به توضیحات داده شده ژل بهتر است یا بوتاکس؟

خب شاید این سوال برایتان مطرح شود که حالا استفاده از ژل بهتر است یا بوتاکس و کدام یک می تواند جوانسازی پوست را بهتر انجام دهد؟ استفاده از هر کدام از این روش های درمانی بستگی به نوع چین و چروک های صورت دارد. برای چروک هایی که در اثر حرکت ماهیچه ها ایجاد شده اند بوتولینوم توکسین بهترین روش درمان است. چون این شیوه باعث می شود ماهیچه ها حرکت نکرده و سر جای خود قرار بگیرند. عموما این نوع چروک ها در پیشانی و اطراف ابروها ایجاد می شوند. در مقایسه ژل ها برای چروک هایی مناسب هستند که ثابت بوده و حرکت نمی کنند. این چروک ها در حالتی که شخص نمی خندد و یا اخم نمی کند هم قابل رویت هستند در مقایسه با چروک های متحرک که در هنگام خنده و یا اخم دیده نمی شوند.

 

مقایسه استفاده از ژل و بوتاکس

مقایسه این دو شیوه جوانسازی نشان می دهد، بوتاکس از باکتری ساخته شده و عضلات را شل می کند. استفاده از بوتولینوم توکسین برای درمان میگرن و ناراحتی های عصبی هم رواج دارد. استفاده از بوتاکس برای چروک های حرکتی مناسب بوده و مانع حرکت ماهیچه ها در قسمت های چروک شده، می شود. استفاده از بوتاکس برای چروک های نرم که از شکستن کلاژن بوجود امده اند، مناسب نیست در مقایسه ژل برای درمان خطوط خنده استفاده شده و با استفاده از آن می توان حجم لب ها و یا گونه ها را هم افزایش داد. استفاده از پر کننده پوست برای ضایعات پوستی و زخم ها کاربرد دارد.

 

 

مقایسه اثر گذاری بوتاکس و ژل

در مقایسه عملکرد بوتولینوم توکسین و پر کننده های پوست، یک هفته بعد از تزریق بوتاکس می توانید نتیجه را مشاهده کنید و تاثیر آن حدود 4 ماه در محل تزریق باقی خواهد ماند و بعد از آن دوباره باید تزریق صورت گیرد. در مقابل استفاده از ژل مدت زمان ماندگاری بیشتری داشته که البته این موضوع به نوع پر کننده پوست و یا ژل هم بستگی دارد.

مقایسه عوارض جانبی استفاده از ژل و بوتاکس

هر دو شیوه می تواند عوارض جانبی خاص خود را داشته باشد. استفاده از بوتاکس برای جوانسازی پوست می تواند عوارضی مانند:

 

بورسیت در محل تزریق، افتادگی قابل بازگشت پلک ها، سردرد، سرخی و سوزش چشم را به همراه داشته باشد. در مقابل استفاده از ژل هم عوارض خود را دارد که می توان به: حساسیت های آلرژیک، بورسیت، قرمزی و خارش چشم، عفونت و ایجاد زخم و جراحت اشاره کرد.

 

بوتاکس و تزریق ژل را چه کسانی نباید انجام دهند؟

استفاده از ژل و بوتاکس برای از بین بردن چین و چروک ها برای همه افراد مناسب نیست. زنان باردار و شیر ده، افرادی که ماهیچه های صورت آنها ضعیف است، افرادی که دچار بیماری های پوستی و زخم های عمیق هستند، افرادی که تصلب بافت و یا بیماری های عصبی دارند، نباید این شیوه های درمانی برای رفع چین و چروک استفاده کنند.

 

آیا استفاده از بوتاکس و ژل به صورت همزمان تاثیر بیشتری دارد؟

استفاده از بوتولینوم توکسین و ژل به صورت همزمان اگر به درستی تزریق شوند، می تواند تاثیر بیشتر و بهتری برای درمان چین و چروک ها داشته باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

مطالب مهم
فهرست